10 ciekawostek o zachowaniu psów

Zwierzaki

Zachowanie psów to niesamowicie interesujący temat, który z pewnością przykuwa uwagę wielu miłośników czworonogów. Psy są fascynującymi istotami, które często zadziwiają nas swoimi działaniami i zachowaniami. Dlatego dzisiaj przygotowałem dla was artykuł, w którym przedstawiam 10 fascynujących ciekawostek na temat ich zachowania. Dowiedzcie się więcej o tym, co kryje się za pewnymi psimi zachowaniami i jak można je interpretować.

 1. Szczekanie jako forma komunikacji
  Jednym z najbardziej charakterystycznych i często spotykanych zachowań u psów jest szczekanie. Warto wiedzieć, że dla czworonogów jest to praktycznie język, za pomocą którego starają się przekazać nam różnego rodzaju informacje. Szczekanie może być wyrazem radości, strachu, niepokoju czy oznaczać potrzebę ochrony terytorium. Bez względu na przyczynę szczekania, warto zwrócić uwagę na intonację i kontekst, w jakim to zachowanie występuje.

 2. Merdaanie ogonem – wyraz radości i entuzjazmu
  Spotykamy się z tym zachowaniem u psów bardzo często. Merdanie ogonem jest niesamowicie emocjonalnym gestem, który wyraża radość, entuzjazm i przywiązanie do danej osoby lub innych zwierząt. Warto zauważyć, że różne psy mogą merdać ogonem w różny sposób – jedne będą robiły to łagodnie, a inne bardzo energicznie i szybko. Mimo to, ogólne znaczenie tego zachowania pozostaje niezmienne.

 3. Wąchanie odbytu innych psów – znaczenie zapoznawania się
  Zapewne wielu właścicieli spotkało się z sytuacją, w której ich pies wącha odbyt innego psa. To zachowanie, które dla nas może wydawać się dziwne czy nieprzyjemne, jest dla psów jednym ze sposobów poznawania się. Wąchanie odbytu jest dla nich jakby rozmową na temat tożsamości, wieku, płci czy nastroju drugiego psa. Jest to rodzaj psiego powitania, który dla nich ma ogromne znaczenie.

 4. Nartami w trawie – oznaka wygrywania w zabawie
  Podczas zabaw z innymi psami możemy być świadkami charakterystycznego zachowania, jakim jest narta w trawie. Polega ona na położeniu brzucha na ziemi i rozpoczęciu jazdy w przód, jednocześnie wykorzystując tylne nogi. To sposób, w jaki pies pokazuje swoją dominację w zabawie. Pamiętajmy jednak, że taka dominacja jest naturalną częścią psiej socjalizacji i nie oznacza, że pies jest agresywny czy brutalny.

 5. Gryzienie przednich łap – oznaka nudy lub stresu
  Często można spotkać się z sytuacją, w której pies gryzie swoje przednie łapy. Takie zachowanie może być oznaką nudy lub stresu. Zwierzęta te potrzebują stałego bodźca i zajęcia, a brak odpowiedniej ilości aktywności może prowadzić do takich objawów. Jeśli zauważysz u swojego psa takie zachowanie, warto zastanowić się nad zwiększeniem aktywności fizycznej oraz mentalnej.

 6. Uspakajający sygnał – oznaka niepokoju czy strachu
  Psy, podobnie jak ludzie, mają swoje sygnały oznaczające niepokój czy strach. Jednym z nich jest tzw. uspakajający sygnał, który może objawiać się przez gryzienie wargi, oblizywanie nosa czy przenoszenie wzroku w inną stronę. To sposób, w jaki pies próbuje uspokoić swoje otoczenie oraz wyrazić swoje emocje. Warto zauważyć te sygnały i dostosować się do nich, mając na uwadze dobro swojego pupila.

 7. Położenie uszu – wyraz zainteresowania lub agresji
  Uszy psa to jeden z najważniejszych elementów ich komunikacji werbalnej. Możemy obserwować różne położenie uszu, które mogą być oznaką zainteresowania, agresji czy strachu. Wysunięte do przodu uszy często świadczą o zainteresowaniu lub przywiązaniu do danej osoby lub sytuacji, natomiast uszu tylne i skierowane do tyłu mogą oznaczać niepokój czy agresję. Warto zwracać uwagę na te subtelne znaki, aby jak najlepiej zrozumieć naszego psa.

Oczywiście psie zachowania to obszerny temat i te dziesięć ciekawostek to tylko niewielka cząstka sytuacji, które możemy zaobserwować u naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak mam nadzieję, że wam to wystarczyło, by jeszcze bardziej docenić i zrozumieć psy oraz ich fascynujące zachowania. Pamiętajmy, że każdy pies jest unikalny i ma swoją własną osobowość, dlatego warto obserwować i słuchać naszych pupili, aby jeszcze lepiej się z nimi komunikować.